Wzorzec

m_image

Wygląd ogólny

Pies lekkiej, zwartej, sprężystej budowy (o cienszej kości niz ogar polski) świadczącej o dużej ruchliwości i odporności na trudne warunki pracy w terenach górskich. Średniego wzrostu, nie przekraczający 60cm, o sylwetce prostokątnej (9:10), krótkowłosy, czarny podpalany.

Charakter

Zrównoważony, łagodny, jest psem brawurowo odważnym, ale też roztropnym, inteligentnym, podatnym na tresurę. Nie agresywny, ale nieufny w stosunku do obcych. Nieoceniony stróż.

Użytkowość

Używany do polowania na zwierzynę płową i czarną, w szczególności na dziki, sporadycznie na zające i lisy na terenach górskich południowej Polski. Charakterystyczny jest melodyjny gon o zmieniajacej sie tonacji, u suk znacznie wyższy.

Głowa

Wyglad ogólny: szlachetna, proporcjonalna do calosci. Dlugosc mózgoczaszki równa sie dlugosci pyska. Pokrywa czaszki lekko wypukla, krawedz czolowe slabo zaznaczona, guz potyliczny wyczuwalny ale nie wyrazisty. Wargi: miesiste, dobrze pokrywajace uzebieni, z niewielka falda w katach szpary pyska. Nos: czarny, nozdrza rozwarte. Uzebienie mocne, równe, biale, zgryz nozycowy, pelny komplet zebów pozadany. Oczy: sredniej wielkosci, wyraznie skosne, nie ukazujace bialek, powieki nieobwisle. Uszy: zwisajace, lekkie, trójkatne, sredniej wielkosci. Osadzone nisko na wysokosci zewnetrznego kata oka. U nasady szerokie, przednim brzegiem przylegajace do policzków, u dolu zaokraglone, pokryte gladka, jedwabista sierscia.

Szyja

Średniej długości, muskularna, dość gruba, umiarkowanie wzniesiona, w przekroju owalna. Skóra na szyi luźna, ale nie tworząca podgardla.

Tułów

Grzbiet: prosty, dobrze umięśniony. Kłąb: zaznaczony. Lędźwie: szerokie, dobrze umięśnione. Zad: nie przebudowany ani ścięty. Klatka piersiowa: głęboka, sięgająca do łokcia, przedpiersie miernie zaznaczone, żebra daleko zachodzące.

Brzuch:

łagodnie podkasany.

Ogon

Sięgający do stawu skokowego, średniej grubości, dobrze okryty włosem, ze śladem szczotki. W spokoju opuszczony i wygięty szablasto, w napięciu wznoszony nieco powyżej linii grzbietu.

Kończyny przednie

Oglądane z przodu proste, łopatka długa, skośnie ustawiona. Przedramię proste suche, przekrój kości owalny, łokcie skierowane do tyłu, nie odstające, ani nie wcisnięte. Ramie ustawione w stosunku do łopatki pod kątem lekko rozwartym, śródręcze suche, sprężyste, lekko wychylone do przodu. Odległość od łokcia do podstawy równa się polowie wysokości w kłębie.

Łapa

zwarta, lekko owalna. Palce wypukłe, lekko wysklepione. Pazury ciemne. Opuszki o grubej skórze.

Kończyny tylne

Oglądane z tylu proste, uda szerokie muskularne, staw skokowy nisko opuszczony. Podudzie silnie umięsnione. Łapy jak w kończynach przednich.
Uwaga Wilcze pazury należy usuwac u szczeniąt.

Szata

Włos na tułowiu twardy, sztywny i przylegający. Podszycie geste, obfitsze zimą, słabsze latem. Na głowie i uszach włos krótki jedwabisty.

Umaszczenie

Czarne z wyraźnie odgraniczonym podpalaniem czerwono-brązowym. Czekoladowe, podpalane i rude. Podpalanie nad oczyma, na pysku, podgardlu, piersi, wewnętrznej i tylnej stronie ud w okolicy odbytu, na palcach, na dolnej stronie ogona do 1/3 lub 1/2 jego długości. Małe, białe znaczenia na palcach i piersi nie stanowią wady.

Wysokość

W kłębie: pies 55-59cm, suka 50-55cm

Wady dyskwalifikujące

Przodozgryz, tyłozgryz, wnetrostwo.

Błędy i usterki

Zgryz cęgowy, za długi lub za krótki tułów, wysokonożność, jasne okrągłe oko, zbyt cienka kość, niedostateczne wyraźnie ograniczone podpalanie oraz wszelkie inne odstępstwa od wzorca.